Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri ve tüm dünyada tanınan en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Sadece yerli değil yabancı turistlerin de favori tatil ve gezi lokasyonlarından biri olan Antalya’nın bu denli popüler olmasının bir tesadüf olduğunu söyleyemeyiz. Zira Antalya gezilecek yerler açısından baş döndürücü bir zenginlik sunuyor ziyaretçilerine. Ayrıca bu muhteşem şehir doğal güzelliklerin tarih ve eğlence ile kusursuz şekilde harmanlandığı nadir tatil lokasyonlarından biri. Binlerce yıllık tarihi ile Antalya’nın gezilecek yerleri eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak isteyen herkesi kendine çağırıyor.

Kaleiçi

Antalya denilince akla gelen ilk yerlerden biri tabi ki tarihi Kaleiçi. Antalya’nın tüm tarihi dokusunu yansıtan Kaleiçi Muratpaşa ilçesinde yer alıyor ve daracık sokakları, adeta yüzlerce yıl öncesinde geziniyormuş hissi veren dokusu ile doğal olarak Antalya gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alıyor. Antalya’nın sembolü olan ünlü Yivli Camii de dahil olmak üzere çok sayıda önemli mimari eseri de barındıran Kaleiçi Antalya’ya gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken bir değer.

Antalya Müzesi

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi Antalya özellikle tarihi açıdan engin bir zenginliğe sahip. Bu açıdan Antalya Müzesi sadece ülkemizin değil tüm dünyanın mutlaka gezilmesi gereken müzelerinden biri. Antalya sınırlarında yer alan Likya, Psida ve Pamfilya’daki kazılardan elde edilmiş toplam 5000 civarında tarihi eserin sergilendiği müze Anadolu’nun zengin tarihini özümsemek açısından eşsiz bir fırsat sunuyor.

Perge Antik Kenti

Antalya Türkiye’nin en fazla sayıda antik kente ev sahipliği yapan ili unvanını taşıyor ve Perge Antik Kenti de bunlardan biri. Antalya’nın doğusundaki Aksu ilçesinde bulunan ve Helenistik çağın en güzel ve zengin şehirlerinden biri olan Perge Antik kenti Antalya görülecekler yerler arasında kesinlikle atlanmaması gereken bir güzergâh. Aslında Antalya otelleri arasından bir seçim yaparken gezilecek yerlere yakın olanları tercih etmelisiniz. 

Güllük Dağı Milli Parkı

1970 yılında kurulan Güllük Dağı Milli Parkı tarihin, doğanın iç içe geçtiği sayısız değerle dolu muhteşem bir güzergah. Özellikle Helenistik dönemden kalan mezarlar parkın en önemli tarihi eserleri arasında yer alıyor. Bir antik tiyatronun da bulunduğu milli parkta dolaşırken “buraya neden daha önce gelmemişim ben?” hissine kapılmanız çok olası.

Düden Şelalesi

Yazımızın buraya kadar olan bölümlerinde Antalya’nın tarihi değerlerinden bahsettik ve sıra doğal güzelliklerde. Şelaleler şüphesiz ki doğanın en büyüleyici unsurları arasında ve Antalya’da bulunan Düden şelalesi de muhteşem güzelliği ile gören herkesi kolayca büyülüyor. Antalya şehir merkezine 10 km uzaktaki Düden şelalesini görmeden Antalya’dan ayrılmak kesinlikle büyük bir hata olur.

Konyaaltı Plajı

Evet, tabi ki Antalya demek deniz, kum ve güneş demek! Antalya’nın dünyaca ünlü plajı ayını adlı Konyaaltı’nda bulunuyor ve Türkiye’nin en uzun plajlarından biri. Tertemiz denizi, kum plajı ile her yıl tüm dünyadan milyonlarca kişinin akın ettiği Konyaaltı plajında emin olun siz de harika zaman geçirebilir ve deniz-kum-güneş üçlüsüne doyabilirsiniz.

Lara Plajı

En az Konyaaltı kadar ünlü olan bir başka muhteşem Antalya plajı da Lara. Antalya şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Lara Plajı incecik kumu ile tanınıyor. Toplam 2 kilometre uzunluğundaki Lara plajı Antalya gezilecek yerler listelerinin kesinlikle olmazsa olmazlarından biri.

Antalya Pazarı

Eğer tatile gittiğiniz her yerde yerel ürünler satın almak, yöresel ağırlıklı alışveriş yapmak hobileriniz arasındaysa Antalya pazarı tam size göre! Muratpaşa ilçesinde kurulan Antalya pazarı yerel lezzetlerin yanı sıra başka bir sürü şey de bulabileceğiniz ve Antalya ruhunu taşıyan bir alışverişle tatilinizi taçlandırabileceğiniz bir güzergah. Tüm bu sebeplerle Antalya pazarı da bizce mutlaka gezmeniz gereken bir nokta.

Antalya Akvaryumu

Evet, Antalya tatili sırasında görebileceğiniz en heyecan verici lokasyonlardan biri de Antalya Büyükşehir Belediye tarafından 2012 yılında Konyaaltı’nda açılan Antalya Akvaryumu. Türkiye’ye gelen turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan akvaryum “dünyanın en uzun tünel akvaryumu” olma özelliğini taşıyor ve binlerce balık türüne ev sahipliği yapıyor. Akvaryum tanklarının yanı sıra teraryum ve kar etkinlikleri yapılan kar dünyası ile de Antalya Akvaryumu bu şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biri. Peki, Alanya’da ne yapılır yazımıza da göz attınız mı?

Kısacası Antalya gezilecek yerler açısından gerçekten baş döndürecek denli zengin bir şehir ve inanın bu yazıda bahsettiklerimizden çok daha fazlası Antalya’da sizleri bekliyor. Limak Lara De Luxe Hotel, Limak Atlantis Deluxe Hotel & Resort, Limak Arcadia Golf & Sport Rresort, Crystal Sunset Luxury Resort & Spa, Crystal Admiral Resort Suites & Spa tercih edebileceğiniz en iyi tesisler arasındadır.

Editör Hakkında Tüm gösterilen İnternet Sitesi

Duygu Tunçer

1 YorumYorum yaz

Yorum Yapabilirsiniz...

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.