Kemer Gezilecek Yerler

Antalya’nın Akdeniz’in kıyısında kurulmuş olan ilçesi Kemer Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarından biri ve popülerliğini onlarca yıldır devam ettiriyor. Antalya’nın merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alan Kemer Antalya’nın tümü gibi köklü bir tarihi geçmişe sahip. İlçenin tarihi milattan önce 690 yılına dek uzanıyor. Tabi ki Kemer yalnızca tarihi değerleri ile değil dillere destan doğal güzelliği ile de nadide bir tatil yöresi durumunda. Denizle ormanın buluştuğu, Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan Kemer tüm bu özellikleri ile doğanın bütün güzelliklerini aynı anda yaşayabileceğiniz ve bunun yanı sıra tarihi zenginli ile de başınızı döndürecek bir tatil beldesi olarak sizi çağırıyor. Kemer otelleri ise Antalya’da en çok tercih edilen oteller arasındadır.

Phaselis Antik Kenti

Kemer gezilecek yerler listesinin ilk sırasında tabi ki ilçenin 16 kilometre batısında kurulmuş olan Phaselis yani Fasilis antik kenti yer alıyor. Milattan önce Rodoslularca kurulan kent uzun süre Likya’nın en öneli limanlarından biri olmuştur. Phaselis’te dört liman bulunur; Güneş limanı, Kuzey Limanı, Savaş limanı ve Güney limanı. Antik kentin ortasından geçen ve genişliği 24 metreye ulaşan cadde şüphesiz ki Phaselis’in en görkemli parçalarından biridir. Caddenin iki yanı boyunca dükkanlar sıralanmıştır ayrıca gezi yolları da hala görülebilecek durumdadır. Phaselis’te ayrıca tiyatro, hamalar, agora gibi çok sayıda antik yapı da görülebilir. Deprem sonucu kentin bir kısmı denize kaymıştır. Bu nedenle Phaselis’te yüzerken tarihi kentin kalıntıları üzerinde yüzmek kelimenin tam manası ile büyüleyici bir histir. Bu arada antik kentteki bazı yapıların milattan önce 1.-2. Yüzyıla tarihlendiği de söylenceler arasındadır. Yani Kemer’e gittiğinizde Phaselis Antik kentini görmeden asla dönmemelisiniz, bizden söylemesi.

Göynük Kanyonu

Kemer yazımızın başında da söylediğimiz gibi doğa ile tarihin buluştuğu muhteşem bir tatil destinasyonu ve burada yer alan en müthiş doğal güzelliklerden biri de Göynük kanyonu. Adından da anlaşılabileceği gibi Kemer ilçesine bağlı bir belde olan Göynük’te bulunan Göynük kanyonu 4,5 kilometre uzunluğundadır. Dünyanın en önemli trekking parkurları arasında yer alan Likya yolunun da büyük bir kısmını kapsayan Göynük kanyonu trekkingin yanı sıra paintball gibi aktiviteler de yapabileceğiniz bir yer olarak tabi ki Kemer gezilecek yerler arasında es geçmemeniz gereken bir nokta.

Göynük kanyonuna Göynük merkezden 45 dakikalık bir yürüyüşle ya da jip gibi araçlar kullanarak ulaşabilirsiniz.

Yörük Parkı

Kemer’de gezebileceğiniz en ilginç yerlerden biri şüphesiz ki Yörük Parkı. Folklorik bir Açıkhava müzesi olan Yörük Parkı ilçenin merkezinde yat marinasının arka tarafında kurulmuş. Özellikle tarihi ve otantik yerlere meraklıysanız Yörük Parkı aklınızı başınızdan alacak desek yeridir. Yörük çadırında dinlenebilir, Yörüklerin lezzetli saç böreği ile enfes bir yemek yiyebilir ve etnografya müzesi ile Yörük kültürüne yakından bakma şansı yakalayabilirsiniz Yörük Parkı’nda.

Beydağları Milli Parkı

Evet, geldik Kemer gezilecek yerler arasında yer alan en güzel noktalardan biri OLAN Beydağları Sahil Milli Parkı’na. 1972 yılında milli park ilan edilen bölge Kemer’in Çıralı mevkiinde bulunuyor ve Kemer’in en gözde noktalarından biri olan, alternatif tatilin vazgeçilmez mekanı Olympos’ta bu milli parkın bir parçası.  Özellikle florası yani bitki örtüsü ile büyüleyici olan Beydağları milli parkında bulunan 1000 kadar bitki türünden 25 kadarı endemik yani yalnızca buraya özgüdür. Ayrıca hayvan çeşitliliği açısından da son derece zengin bir bölgedir; okulu kirpi, ayı, kurt gibi artık ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş birçok hayvan türü bu milli park sınırları içerisinde yaşamını sürdürüyor. Doğa severler için Kemer’in en heyecan verici noktalarından birinin bu muhteşem milli park olacağından en ufak bir şüphemiz yok.

Tahtalı Dağı

Kemer ilçesinin güneybatısında yer alan Tahtalı dağı öylesine güzel ki anlatacak kelimeleri bulmakta zorlandığımızı itiraf etmeliyiz. Tahtalı Dağı ya da diğer ismi ile Olympos Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor ve dağın yamaçlarında Helenistik dönemden kalma harabe kalıntıları da var. Tahtalı dağında geçireceğiniz her saniyenin tadını sonuna kadar çıkartacağını kesin. Zira hem çok güzel bir yer hem de oksijen bolluğu nedeniyle ciğerleriniz kelimenin tam manası ile bayram edecek.

Evet, Kemer gördüğünüz gibi gezilecek yerler açısından çok zengin, üstelik bu güzel ilçenin tüm gezilecek yerleri dünyada bir eşi daha bulunmayan özellikler barındırıyor. Ayrıca Kemer’de ne yapılır? yazımızı okudunuz mu?

Kemer otelleri arasından kendiniz için en uygun olanı seçebileceğiniz tesisler arasında Orange County Kemer, Limak Limra, Karmir Resort, Daima Resort Hotel, Daima Biz bulunmaktadır.

Editör Hakkında Tüm gösterilen İnternet Sitesi

Duygu Tunçer

Yorum Yapabilirsiniz...

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.