Malta’dan Ne Alınır?

Akdeniz’in incisi, muhteşem güzellikleri, plajları ve rotalarıyla turistlerin merak ettiği uğrak adadır Malta. Sahip olduğu muhteşem güzellikler ile dikkat çekmeyi başaran bu ada, fırsatlarla dolu bir dünyanın kapılarını sizin için aralıyor.

Günün birinde bu adaya yolunuz düşerse yapmanız gereken en özel deneyimlerden bir tanesi alışveriş yapmak olacaktır.  Malta bazı farklılıklar olsa da alışveriş için ideal bir bölgedir. Malta’nın büyük alışveriş merkezleri ve küçük dükkanlarının çoğunluğu akşam erken saatlerde kapanıyor. Bu hususu göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır. Malta’da moda ürünleri popülerdir. Biraz da İtalyan stilini andırdığından ada ekonomisi bu yönde bir ilerleme sağlamaktadır. Adada kurulan günlük pazarların en büyüğü Valletta’da pazar günü kurulan 2. Monti pazarıdır. Burada pek çok ürün gamına sahip olabilirsiniz. Hediye olarak alınabilecek pek çok farklı alternatif yer almakta. Özellikle Malta’nın simgesi haline gelen şövalye bibloları gerçekten unutulmaz bir hediyelik seçimi olacaktır. Buna ek olarak şarap ve peynir gibi yerel içecek ve yiyeceklerden de satın atabilirsiniz.

Malta turları sırasında satın alabileceğiniz ünlü olan bir diğer farklılık ise Gozo denilen dantel ve nakışlardır. El emeği göz nuru olan bu ürünleri temin edebilirsiniz. Orijinal ürünler olduğundan standart bir hediyeliğe karşı daha farklı fiyatlarla karşınıza  çıksa da alternatif ürünler olduğundan değerlendirmeye alabilirsiniz.

Farklı olarak bir şeyler almak isterseniz cam ürünleri ve bibloları için Mdina bölgesini tercih edebilir, antika ve kıymetli taşlar için başkenti seçebilirsiniz. Özel bir alışveriş deneyimini yaşayabileceğiniz bu ada da dilerseniz yerel ürünlerden de alarak sevdiklerinize harika bir hediye sunabilirsiniz.

Akdeniz’in en göz alıcı bölgesini ziyaret edebilir,  Malta Gezilecek yerler listesi yapabilirsiniz!

Akdeniz’in farklı güzelliği, taş devrinden beri üzerinde hep insanı barındıran muhteşem adası Malta, denizin ve tarihin doğayla iç içe geçtiği noktada sizleri bekliyor. Kendine hayran bırakacak büyülü güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken bu ada ülkesi, kartpostalları aratmayacak manzaraları ile adeta başka bir dünyanın kapılarını sizin için aralayacaktır. Malta denildiğinde genellikle tek bir ada akla gelse de esasında 3 farklı adadan oluşan bir silsiledir bu bölge. Malta, Comina ve Gozo bölgelerine ayrılan bu adalara genel olarak Malta denilmekte.

Topu topu 416 kilometre karelik bir alanda bulunan bu adanın nüfusu ise 400 bin civarında. Ada halkının en büyük şansı, böylesine eşsiz bir bölgede yaşıyor olmaları. Malta, hem turizmin nimetlerinden yararlanıyor, hem de mavi yolculukların ana ve önemli rotalarından birisi olarak dikkat çekici bir yolculuğun başlangıç durağını oluşturuyor.

Deniz ve kumsalların en güzel halini aldığı Akdeniz’in bu şirin ada ülkesinde birbirinden özel fırsatlar ve muhteşem güzellikler tamamen sizi bekliyor olacak. Gezilip görülecek çok sayıda yeri bulunan bu adayı bir solukta gezebilmeniz için rehber niteliğinde bilgileri sizin için hazırladık; gelelim Malta’nın nereleri gezilir sorusuna yanıt vermeye;

VALETTA

Elmo Kalesi ve müzesi:

Farklı bir kültür, muhteşem bir deneyim ve harika fırsatların yer aldığı Valetta’ta en dikkat çeken gezi bölgesi Elmo kalesi ve müzesi olacaktır. Burası Türkler için de önemli bir bölge. Malta şövalyeleri ile Osmanlı askerleri arasında geçen çarpışmanın detaylarını öğrenebileceğiniz bu müzede ve kalede, Malta kuşatmasının yıl dönümünde özel gösteriler yer alıyor ve büyük bir anlayışla sergileniyor. Bu bölgeye geldiğiniz de Osmanlı ve Malta arasında geçen savaşların büyük ve dramatik yanlarını öğrenebiliyorsunuz. Valetta bölgesinde gezebileceğiniz diğer alanlar ise St John Katedrali, Ulusal savaş müzesi ve ulusal Arkeoloji müzesi olacaktır. Eğer müzeler için çok daha fazla para ödemek istemezseniz 35 Euro karşılığında Malta kartına sahip olabilir ve daha uygun fiyatlara müze ziyaretlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Mdina bölgesi;

Mdina bölgesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında kendine yer buluyor. Film setini andıran güzellikleriyle dikkat çeken bu bölgede sarı kum taşlarından yapılan birbirinden zarif binalar, dar sokaklar ve enfes renklerle bezenmiş bir şehir karşınıza çıkıyor. Dünyayı kasıp kavuran Game Of Thrones filminin setini ziyaret edebilir ve harika güzel gün veya günler geçirebilirsiniz.

Marsaxlok

Malta bölgesinde görülecek yerler listesinde rastladığınız veya fotoğraflarda gördüğünüz rengarenk kayıkların olduğu bu şehir, birbirinden güzel taş binalara, kıyıda sıralanmış balık restoranlarına ve harika bir tarihe sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zaman da adanın en ekonomik bölgesi olarak da dikkat çeken bu şehir, gerçekten gezilip görülmeye hatta hediyelikler almaya en ideal bölgelerden birisidir.

Popeye Village – Temel Reis Köyü

Burası köyden ziyade Temel Reis filminin çekildiği film platosu desek daha doğru olacaktır. 1980 yılında çekimleri tamamlanan bu set, özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği gezi alanlarından birisi olacaktır.

GOZO’da gezilecek yerler

Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, güzellikleriyle dikkat çekiyor. Bu ada diğerlerine nazaran daha ekonomik gibi görünse de aslında pazarlığın çok çetin yaşandığı bir bölgedir.

Azure Window

Malta seyahatinizde en çok etkileneceğiniz bölgelerin başında gelen Azura Window bölgesi, denizin muhteşemliğini size sunacağı gibi gücüne de hayran kalacağınız bir alandır. Dev kayalıklar üzerinde tırmanan insanlardan tutunda harika manzaralara kadar pek çok etkileyici unsuru bir arada görebileceksiniz.

Comino Adası Blue Lagoon

Comino, ülkenin en küçük bölgesi ve adası olarak dikkat çekiyor. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan bu bölge ünlü plajlarıyla dikkat çekiyor. Blue Lagoon, bu plajların başında kendine yer buluyor. Sabahın erken saatinde gidip şezlong kapmanız oldukça önemli. Üstelik yanınızda nakit bulundurmanız gereken tek bölge de diyebiliriz. Denizin muhteşem güzelliğini sonuna kadar hissedebileceğiniz bu adada harika deneyimler elde edebilirsiniz.

Elbette ki adanın plajları bununla sınırlı değil. En az onun kadar güzel olan plajlar arasında Mellieha Bay, Paradise Bay, Golden Bay, Pretty Bay, St Georges Bay, St Paul Bay gibi plajlar yer alıyor.

Mükemmelliği yansıtacak bir tatil deneyimi için Malta ideal noktaların başında kendine yer bulacaktır. Yurt dışı turlar arasında olan ve birbirinden özel deneyimleri yaşayabileceğiniz bu ada da harika zaman geçirebilme şansına sahip olacaksınız. Akdeniz’in en özel bölgesine yapacağınız bu gezi de mükemmel manzaralar sizi bekliyor olacak.

Editör Hakkında Tüm gösterilen İnternet Sitesi

Duygu Tunçer

Yorum Yapabilirsiniz...

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.