Side Gezilecek Yerler

Türkiye’nin tatil merkezi Antalya’nın en sevilen yerlerinden biri tabi ki Side. Side otelleri özellikle her yıl erken rezervasyon döneminde en çok tercih edilenlerden oluyor. Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir mahalle olan Side doğal ve tarihi güzelliklerin muhteşem birleşimi olarak her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin akınına uğruyor. Side milattan önce 7. Yüzyıldan önce kurulmuş, yani Anadolu2nun en eski yerleşim birimlerinden biri. Antalya’nın en güzel noktalarından birinde olan Side çok sayıda gezilip görülecek yere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle tarihi gezilerden hoşlananlar için Side’nin eşsiz deneyimler yaşayacakları bir destinasyon olduğunu söylemeliyiz. İşte karşınızda Side gezilecek yerler listesi;

Side Antik Kenti

Kurulduğu dönemde dünyanın sayılı kentlerinden biri olarak kabul edilen Side antik kenti Yunanlılar, Lidyalılar, Persler, Suriye Krallığı gibi çok sayıda medeniyetin hakimiyetine girmiştir. Bu nedenle Side Antik Kenti tüm bu medeniyetlerden izler taşıyan eşsiz bir kolajdır demek pek de yanlış olmaz. Antalya merkezden yaklaşış 70 kilometre, Manavgat merkezden 7 kilometre uzaklıkta olan Side antik kenti Side merkezden ise yürüyerek 15 dakika kadar kısa bir sürede gidilebilecek uzaklıktadır. Yani Side’ye gittiğinizde keyifli ve kısa bir yürüyüşle sayısız kültüre ev sahipliği yapmış bu eşsiz kenti görebilirsiniz.

Apollon Tapınağı

Romalılar tarafından milattan sonra 150 yılında inşa edilen ve mitolojide güzellik ile sanatın tanrısı olan Apollon’a ithaf edilen Apollon Tapınağı Side gezilecek yerler içinde kesinlikle atlanmaması gereken bir destinasyon. Binlerce yıllık tarihi ve eşsiz aurası ile sizi büyüleyecek olan Apollon Tapınağı’na Side merkezden yalnızca 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Side Müzesi

Side Müzesi Roma ve Bizans dönemlerinin yanı sıra Helenistik döneme ait binlerce yazıt, kabartma, Roma dönemi heykelleri, lahitler, sütunlar gibi bölgenin tarihini yansıtan sayısız tarihi eserin sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri. Bununla da kalmıyor zira müzenin içindeki eserler kadar binası da çok özel; Side Müzesi Side antik kentinin agorasının karşısında bulunan ve 5-6. Yüzyıllarda inşa edilmiş agora hamamında kurulmuş. Yani Side Müzesi daha içine girmeden binasıyla bile size ne denli eşsiz bir tarihi yolculuk yaşatacağının sinyallerini veriyor.

Müze Pazartesi hariç haftanın her günü açık. Kış aylarında 09.00-12:00/13:00-17.30 saatleri arasında hizmet veren müze yazında saat 09.00-12:00/13:00-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Aspendos Köprüsü

Side’de yer alan önemli tarihi eserlerden biri de Köprüçay üzerine kurulu olan Aspendos ya da diğer ismi ile Köprüpazar köprüsü. 4. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş olan taş köprü 13. Yüzyılda Selçuklular tarafından yeniden inşa edilmiş. Bu nedenle köprünün bugünkü görünümü ya da daha doğrusu mimarisi Roma’dan çok Selçuklu mimarisine ait.259,50 metre uzunluğundaki Aspendos köprüsü özellikle manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Anıtsal Çeşme

Side Antik Kenti’nin girişinde bulunan Anıtsal Çeşme ya da diğer ismi ile Nymphaeuma Romalılar tarafından yapılan ve Anadolu topraklarında bulunan en görkemli çeşme olma özelliğini taşıyor. Tam 21 sütundan oluşan çeşme milattan sonra 2. Yüzyıla tarihleniyor. Halk arasında dokuz çeşme de denilen Anıtsal Çeşme Romalılarca Anadolu’da inşa edilmiş en büyük çeşme olarak Side’ye gittiğinizde asla görmeden dönmemeniz gereken çok önemli bir tarihi eser olarak ön plana çıkıyor.

Manavgat Şelalesi

İsmi Antalya ile özdeşleşmiş olan Manavgat şelalesi Manavgat’a bağlı bir mahalle olan Side’de yer alıyor. 3-4 metre yükseklikteki falezlerden aşağıya süzülerek harika bir görüntü oluşturan şelale özellikle genişliği ile de nadide şelalelerden biri. Side’de buluna Manavgat şelalesinin en geniş yeri tam 180 metre! Yani Side gezilecek yerler arasında bulunan bu muhteşem şelaleyi görmeden Side’den ayrılmanız kesinlikle büyük bir hata olur.

Elbette Side bunların yanı sıra muhteşem denizi, plajları ile de sizi kendisine çağırıyor. Side’de birçok plaj bulunuyor ve bunların arasında Side halk plajı da yer alıyor. Side’ye gittiğinizde isterseniz halk plajında, isterseniz çeşitli işletmelere ait olan plajlarda denize girebilir, güneşlenebilir, su sporları yaparak doyumsuz anlar yaşayabilirsiniz.

Kısacası Antalya’nın göz bebeği Side doğal ve tarihi güzellikleri ile sizi kendine çağırıyor. Her anı dolu dolu bir tatil yaşamak, tatil yaparken sadece güneşin ve denizin tadını çıkartmakla kalmayıp Anadolu’nun engin tarihi zenginliklerini yakından görmek için yapmanız gereken tek şey Side’ye gitmek. Side’de ne yapılır? diyorsanız yazımızı okumalısınız!

Side’ye gittiğiniz zaman sevdikleriniz ile en çok rahat edeceğiniz oteli yakalamak isterseniz seçimlerinizi burada yer alan otellerden yana yapabilirsiniz. Crystal Sunset, Crystal Admiral, Crystal Palace, Sentido Turan Prince, Crystal Sunrise Queen Luxury Resort & Spa

Editör Hakkında Tüm gösterilen İnternet Sitesi

Duygu Tunçer

Yorum Yapabilirsiniz...

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.